nazwa.pl
Forum Merc-Mania-Club Polska Strona Główna Forum Merc-Mania-Club Polska
Mercedesy to nasza wspólna pasja

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
w124 Plyn do wspomoagania
Autor Wiadomość
patrykL 

Miasto: Łódź
Wysłany: 2009-01-31, 17:55   w124 Plyn do wspomoagania

koledzy moze wy pomozecie, mianowicie, z tego co sie zdazylem zorientowac to w 124 (wszystkie roczniki) do wspomagania powinien byc zalewany plyn z norma 236.3! ja dzisiaj zalalem elfa (syntetyk) o normie 236.5! doszedlem do tego juz po fakcie! jak to sie ma do rzeczywistosci i jak to jest z tymi normami? tzn. czy norma 236.5 przewyzsza norme 236.3, czy "zawiera ja w sobie" + jakies jeszcze lepsze wlasciwosci?
szukalem i znalazlem rozne informacje, ale w sumie nic konkretnego!
przy okazji, jaka norme powinien spelniac olej plyn do asb 722.4?
bardzo dziekuje za odpowiedzi

Zygi 

Miasto: Żary
Wysłany: 2009-01-31, 20:44   Re: w124 Plyn do wspomoagania

patrykL napisał/a:
z tego co sie zdazylem zorientowac to w 124 (wszystkie roczniki) do wspomagania powinien byc zalewany plyn z norma 236.3!

To prawda, tak podają instrukcje
patrykL napisał/a:
ja dzisiaj zalalem elfa (syntetyk) o normie 236.5!

Jeżeli było napisane, że jest przewidziany do układu wspomagania, to nie trzeba się przejmować. Osobiście do układu wspomagania zalewam płyn ATF z normą 236.6 (Mobil ATF 220) taki sam jak do skrzyni ASB i wszystko jest O.K. Tak naprawdę, to nie spotkałem w sklepach płynu do wspomagania z normą 236.3 ( może słabo szukałem, albo już ta norma wyszła z użycia - latka lecą).
patrykL napisał/a:
czy norma 236.5 przewyzsza norme 236.3, czy "zawiera ja w sobie" + jakies jeszcze lepsze wlasciwosci?

Cyfra po kropce oznacza, że płyn jest jakby wyższej jakości, ale to nie znaczy że jest lepszy dla danego mechanizmu. Mogą występować subtelne różnice we właściwościach fizykochemicznych.

patrykL napisał/a:
przy okazji, jaka norme powinien spelniac olej plyn do asb 722.4?

Instrukcyjna norma to 236.4, 236.6 . Normy 236.4 nie spotkałem, a przy normie 236.6 często widuję w nawiasach cyfrę 7 np. jak niedawno kupowałem Mobil ATF 220, było 236.6(7).
Uważam, że z powodu upływającego czasu normy opracowywane w latach 80-tych przechodzą (przeszły) do historii. Dokonując wymiany płynów w naszych często pełnoletnich autkach trzeba uważać, aby nie przedobrzyć poprzez zalanie płynu przewidzianego do mechanizmu bardzo nowoczesnego, wymagającego specyficznych właściwości.

patrykL 

Wysłany: 2009-01-31, 21:00   

ok, tylko jeszcze jedna rzecz, tzn. pomijajac norme tego elfa, to czy fakt, ze jest to olej syntetyczny, nie spowoduje on wyplukania pompy czy samej przekladni, tak jak ma to miejsce w przypadku silnikow?
pytam bo z tego co wiem to mobil 220 atf nie jest syntetykiem, a mineralem!

Zygi 

Wysłany: 2009-01-31, 21:27   

patrykL napisał/a:
ok, tylko jeszcze jedna rzecz, tzn. pomijajac norme tego elfa, to czy fakt, ze jest to olej syntetyczny, nie spowoduje on wyplukania pompy czy samej przekladni, tak jak ma to miejsce w przypadku silnikow?
pytam bo z tego co wiem to mobil 220 atf nie jest syntetykiem, a mineralem!

Ja spotakłem się i z takimim opiniami ludzi, co na codzień mają do czynienia z płynami ATF, gdzie jedni byli zdania , że Mobil atf 220 to mineralny, a inni że syntetyczny. Bazując na różnych informacjach wnioskować można, że z płynami ATF nie jest tak prosto jak z olejami silnikowymi, bo rola atf-u jest zasadniczo inna niż oleju. W zasadzie rzadko się spotyka informację o tym, że ATF jest mineralny albo syntetyczny i wg mnie dokonując wyboru ATF-u należy kierować się specyfikacją MB, jako najważniejszym kryterium doboru. Jeżeli chcesz dociec , czy ten płyn jest produkowany na bazie czysto syntetycznej, to znajdź jego kartę charakterystyki i będzie mniejwięcej jasne. Natomiast co się tyczy skutków jego zastosowania, to nie uważam, żeby spowodował jakieś szkody poprzez wypłukanie czegoś czy coś podobnego. Powtórzę jeszcze raz płyn ATF to nie jst olej silnikowy, bo oprócz smarowania musi utrzymać odpowiednią stałą płynnność w różnych skrajnych temperaturach.

patrykL 

Wysłany: 2009-01-31, 21:32   

w sumie ma to sens..., obym nie szukal w niedlugim czasie przekladni!
Kolego Zygi dziekuje za pomoc!

Zygi 

Wysłany: 2009-01-31, 22:07   

patrykL napisał/a:
obym nie szukal w niedlugim czasie przekladni!

W nawiązaniu do interesującego Cię wątku, to sprawdziłem różnice fizykochemiczne atf-u Mobil 220 z norma 236.7 i Elfmatic G3 Syn z normą 236.5. Wniosek jest taki, że Elfmatic G3 Syn ( jako pełny syntetyk wg producenta) jest nieco rzadszy od wspomnianego Mobila, co nie powinno wpłynąć na stan układu kierowniczego, w końcu to nie ASB.
Poniżej informacje o Elfie G3 Syn ( jeśli to zalałeś)
Barwa:czerwona
Temperatura płynięcia<-40°C
Lepkość w 100 °C, mm2/sok. 7,4
Gęstość w temp. 15 oC:ok. =866 kg/m3

i dla porównania właściości Mobila 220

Kolor czerwony
Temperatura płynięcia °C -44
Lepkość kin. w 100 °C cSt 7,7
Gęstość w 15 °C = 0,873 g/cm3

patrykL 

Wysłany: 2009-01-31, 22:13   

racja, roznice nie sa duze, wrecz mozna chyba powiedziec ze znikome, takze moje obawy sa bezpodstawne (oby!)
widze, ze masz duze wiedze na temat olejow, gestosci i innych "magicznych" danych

ja znalazlem w opisie mobila 220 cos takiego:
Mobil ATF 220 został opracowany w oparciu o wysokiej jakości mineralne oleje bazowe, wzbogacone specjalnym pakietem dodatków uszlachetniających, zawierającym między innymi: inhibitory utleniania, wiskozatory, dodatki przeciwzużyciowe, przeciwpienne, detergenty, oraz modyfikatory tarcia
co wskazywaloby jednak na wlasnosci mineralne, czyz nie?

Zygi 

Wysłany: 2009-01-31, 23:28   

patrykL napisał/a:
co wskazywaloby jednak na wlasnosci mineralne, czyz nie?

Pewnie tak, i osobiście też uważam, że wspomniany Mobil ATF220 jest mineralny. Jednak sądzę, że dla poprawnej pracy układu wspomagania kierownicy nie ma to znaczenia. Różnica może być taka, że syntetyk można poprostu rzadziej wymieniać, bo wolniej traci swoje własności.

pawel_kaz 

Miasto: Poznań
  Wysłany: 2012-08-02, 08:55   Re: w124 Plyn do wspomoagania

Zygi napisał/a:
Tak naprawdę, to nie spotkałem w sklepach płynu do wspomagania z normą 236.3 ( może słabo szukałem, albo już ta norma wyszła z użycia - latka lecą).

Ja dostałem FEBI 08972 (236.3, Dexron II - żółty).
Ale z tego co czytam to kolor nie ma jakieś większego znaczenia...?
W układzie chłodzenia Luki zasugerował mi kiedyś, że w zamiennikach FEBI jest błąd i nie powinienem lać do swojego żółtego płynu do chłodnicy tylko niebieski ale tu chyba ten kolor będzie OK?

Człowiek, który uśmiecha się, gdy sprawy idą źle, myśli o człowieku, na którego można zwalić winę. (Prawo Jones'a)

Odpowiedz do tematu