nazwa.pl
Forum Merc-Mania-Club Polska Strona Główna Forum Merc-Mania-Club Polska
Mercedesy to nasza wspólna pasja

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
[W124] Szarpanie ASB
Autor Wiadomość
pawel_kaz 

Miasto: Polska
  Wysłany: 2012-08-05, 13:28   Re: .

Cześć.

Doczytałem się niedawno, że:
1) w układzie EGR występujący przy automatycznej skrzyni biegów znajduje się taki "czarny grzybek" czyli. wzmacniacz podciśnienia;
2) od niego idzie czarny przewód podciśnienia do ASB i jego wypięcie powoduje "uderzeniową" zmianę każdego biegu - sprawdziłem tak działa...;
3) przy odłączeniu EGR (co jest częste jak mniemam w naszych MB) jeśli nie zaślepi się przewodu podciśnienia z tego wzmacniacza do siłownika EGR to być może, że ASB zmienia biegi twardziej niż przedtem.

Jeszcze tego nie próbowałem.

Cz�owiek, kt�ry u�miecha si�, gdy sprawy id� �le, my�li o cz�owieku, na kt�rego mo�na zwali� win�. (Prawo Jones'a)

Arkadiusz29 

Miasto: Katowice
Wysłany: 2012-09-11, 20:08   

Witam wszystkich.
Podłącze sie do tematu , ponieważ od pewnego czasu nie daje mi spać temat skrzyni.
Po kupnie samochodu skrzynia pracowała wzorowo (B 180 CDI automat) do momentu kiedy wybrałem sie nad morze.Po ok 300km skrzynia zaczeła szarpać na pierwszym zmienianym biegu po ruszeniu .Uczucie jest takie jak by w manualu żle puścić sprzęgło efekt "żabki".Co ciekawe dzieje sie tak tylko na niskich obrotach od ok 2 tyś problem znika i dotyczy tylko zmiany biegu po ruszeniu na następny.Nie mam doświadczenia z automatyczną skrzynią biegów, do tej pory jeżdziłem tylko manualem.Byłbym wdzięczny za podpowiedzi co zrobić z tym tematem.Myślałem czy nie zmienić w skrzyni olej.Mam na liczniku 90tyś , ale nie znam niestety przeszłości serwisowej auta.Przebieg autentyczny.

ps.Robiłem diagnostyke w warsztacie specjalizującym sie w naprawie tylko mercedesów , która to nie wykazała żadnych błędów w pracy skrzyni,silnika itp. Ostatnio jeszcze pokazał sie inny objaw , a mianowicie po zatrzymaniu np na światłach po 2-3s jest jeszcze lekkie szarpnięcie i obroty delikatnie wzrastają.Może to też pomoże w zdiagnozowaniu problemu.

jjanicki 

Miasto: Szczecin, PL
Wysłany: 2012-09-19, 13:29   

Znasz numer swojej skrzyni? To by pomogło ustalić o jakim typie ASB rozmawiamy... ew. numer VIN...

Luki 

Miasto: Warszawa
Wysłany: 2012-09-19, 16:41   

To jest na pewno skrzynia typu 722.8 czyli CVT.

Potrzebny jest VIN. Na postawie VIN ustalamy numer seryjny skrzyni i dobrze byłoby sprawdzić czy się zgadza (czy skrzynia nie była wymieniana) oraz czy nie widać wycieków oleju. Nie zaszkodziłoby również wyciągnąć historię serwisową samochodu z Mercedesa (czy było coś robione ze skrzynią) a podczas diagnostyki na SD zweryfikować działanie sprzęgła lock-up podczas jazdy oraz spisać numer płyty elektrohydraulicznej oraz wersję softu.

Mając to wszystko możemy ustalić najbardziej właściwy sposób postępowania. Rozpiętość działań jest bardzo duża - od wymiany oleju i filtra aż na wymianie skrzyni w całości kończąc.
Mercedes S124 300D 1992 Sportline - sprzedany

Arkadiusz29 

Wysłany: 2012-09-19, 20:33   

Dziękuje za odpowiedz.
Numer VIN WDD2452071J126631.
Skrzynia jest sucha.
Histori w mercedesie nie ma.Samochód był od nowości serwisowany poza aso.Natomiast mam rękojmie na przebieg i serwisowanie w firmie , w której były właściciel serwisował auto(Niemcy).Skrzynia napewno nie ruszana.
Z nowości po odpaleniu auta słychać głuche kliknięcia/puknięcia po odpaleniu samochodu(do niedawna dwa a ostatnio nawet 3 razy)-gdzieś od strony skrzyni.Co ciekawe szarpanie sie uspokoiło natomiast skrzynia na wolnych obrotach zaczeła głośniej pracować.Dokładniej słychać jak by coś miało luz... łozysko???Ewidentnie coś siada.Nie wspominałem jeszcze ,że mam nadmierne drgania na wolnych obrotach,które przenoszą sie na kabine.Podejrzewam , że mam to cooś wspólnego ze skrzynią :( .

Luki 

Miasto: Warszawa
Wysłany: 2012-09-19, 21:52   

W tych skrzyniach były montowane wadliwe płyty elektrohydrauliczne i wadliwe konwertery a także wadliwe oprogramowanie sterujące. Na szczęście ta skrzynia powinna mieć już poprawioną płytę, ale niestety jeszcze wadliwy konwerter. Wersję oprogramowania trzeba sprawdzić ale jeśli auto nie było serwisowane w ASO to pewnie jest stara wersja. Nowy soft może zainstalować praktycznie tylko ASO bo trzeba zakodować moduł online. To wszystko co jestem w stanie powiedzieć nie widząc samochodu ani nie robiąc diagnostyki.
Mercedes S124 300D 1992 Sportline - sprzedany

Arkadiusz29 

Wysłany: 2012-09-20, 19:52   

Bardzo dziękuje za pomoc.

Odpowiedz do tematu